Профили в специалността

Здравейте колеги. 
Втората година от обучението ви е към своя край, вие като едни бъдещи третокурсници, в ролята на последователи, а ние като Оби Уан Кеноби ще се опитаме да ви насочваме, консултираме и помагаме, в името на общата цел- подобряване на информираността относно избраната от всички нас специалност „ Социални дейности“.

До края на този месец  Вие сте изправени пред  много отговорна задача- избирането на профил.  Профилите са три:

  1. Профил „Деца и семейства“ 
  2. Профил „ Клинична социална работа“
  3. Профил „Социална работа в сферата на трудовата заетост“.  


Важно условие за формирането на профил е, че трябва да бъде записан от минимум 6 души, в противен случай се налага да бъде избран съответно един от другите два профила.

Спомням си когато дойде времето, в което ние избирахме профилите си. Изборът беше хаотичен, едни избираха профил, за да бъдат заедно с приятелите си, други защото са чули и недочули отнякъде разни мили и не толкова мили слова за дисциплини,  изисквания на преподаватели, за начин, по който протичат изпитите и т.н.  Съветът, който искаме да ви дадем е да не прибързвате в решението си, да се запознаете с анотациите на дисциплините, които са качени по-долу, да прецените не за приятелите си , не за това дали ще минете лесно, а за вас самите – доколко това ще бъде полезно за вас и най-важното да имате желание да го учите.
Задължителните дисциплини за профилите в пети семестър са както следва:Профил  "Деца и семейства":

  1. "Социална работа с приемни семейства“
  2. "Социална работа с деца в институции от инертен тип“;
Профил "Клинична социална работа":

  1. "Психопатология"
  2. "Диагностика на аномалното поведение"
Профил "Социална работа в сферата на трудовата заетост":

  1. "Професионално ориентиране и консултиране"
  2. "Социология на труда"

Важно! Всички студенти, обучаващи се в съответния модул ( профилираща подготовка ) трябва да съберат най-малко 16 кредита.

Всички се интересуваме от следните въпроси:

  1. Какво правим след това? 
  2. С какво са ни полезни тези знания и умения?  
  3. Каква ще бъде моята професионална реализация?

Завършилите специалност „ Социални дейности“ могат да се реализират в много сфери на обществения живот.

Профил "Деца и семейства" ви дава много добра подготовка за работа в Комплекс за социални услуги за деца и семейства, Звена „ Майка и бебе“, Държавна агенция за закрила на детето, Отдели за закрила на детето,  Масови средни училища на длъжност „Педагогически съветник” или „Консултант”; Социално- педагогически училища; Консултативен център; Дом за медико- социални грижи; Дом за деца, лишени от родителска грижа; Специално училище за надарени деца; Детска педагогическа стая;

Профил "Клинична социална работа"  дава възможност за работа с разнообразни целеви групи- деца, юнощи, възрастни и хора с увреждания. Наблюдава се реализация в съответните звена: Регионална и общинска дирекция „Социално подпомагане”; Комплекс за социални услуги за възрастни хора; Защитено жилище за хора с увреждания; Защитено жилище за хора, жертви на насилие; Дневен център за социална работа с хора в риск; ресурсен център за деца с увреждания; Рехабилитационен център за хора със зависимости; Терапевтични общности; Специализирани клиники за зависимости; Центрове за психично здраве; Центрове за обществена подкрепа за деца и семейства; Центрове за социална интеграция; Ателиета за свободното време.

Профил "Социална работа в сферата на трудовата заетост" също така дава възможност за ратора с различни целеви групи. Основно завършилите този профил се реализират в Агенции по заетостта, Бюра по труда, в областта на трудовите пазари и развитието на човешките ресурси ( ЧР ) във фирми и организации от публичния и частния сектор, като кариерни консултанти.  



Можете да ни пишете на имейл:

Няма коментари:

Публикуване на коментар